Blog > Komentarze do wpisu

LUDZIE "CEGIELSKIEGO" / Dariusz Szary

Dariusz Szary urodził się 27 czerwca 1972 roku. Od 25 lat jest związany z „Cegielskim”. W roku 1991 skończył szkołę zawodową im. Komisji Edukacji Narodowej przy „Ceglorzu” na Dębcu, przy ulicy Świerkowej – tokarz z zawodu. Uczono tam na frezera, spawacza, operatora obrabiarek. 3 dni w szkole, a potem 2 dni, o których mówiło się „idziemy na wajchę” – czyli do roboty – praktyka w fabryce. Pamięta pierwszą wypłatę – 2 papierki – jeden Chopin i jeden Kościuszko – 5500 zł.

W biurze, gdzie podpisywał listę, wisiał portret Lenina, a on był w czapce. Majster kazał mu zdjąć czapkę. Dzisiaj należy do siedmioosobowej Rady Pracowniczej. Jest bratem nieżyjącego już szefa Inicjatywy Pracowniczej – Marcela Szarego. Z dumą podkreśla, że brat był jedynym robotnikiem wybranym przez załogę „Cegielskiego” do Zarządu Fabryki.

W domu Szarych czytało się dużo książek. Marcel był dla młodszego o 8 lat Darka oknem na świat. Przywoził do domu płyty zachodnie ze świetną muzyką, książki drugiego obiegu, zabierał na imprezy opozycyjne w latach 80-tych, do kościoła Matki Bożej Bolesnej na ulicy Głogowskiej.

W domu rodzinnym na ulicy Arciszewskiego zawsze panował szacunek dla słabszych. Przywiązanie do pracy było bardzo mocne – do godności pracy. Dzisiaj Darek mówi: „Jestem pracownikiem na telefon. Nie mam pracy na własnym stanowisku. Kiedyś szedłem do pracy, bo byłem potrzebny, dzisiaj, bo muszę! Kiedyś wszystkie środowiska współpracowały ze sobą. Mówiono nam, że jest podział na mądrych i głupich, a mój ojciec mówił: „nie każdy technolog jest mądry i nie każdy robotnik jest głupi”.

Chciałbym być wolny i niezależny. Chciałbym się dobrze nauczyć języka francuskiego. Będę szukał miejsca, żeby się odnaleźć.

poniedziałek, 17 czerwca 2013, ewps

Polecane wpisy

Komentarze
2013/06/25 14:05:33
Synek a wktórym pokoju wisiał portret Lenina na W2 Podaj nazwisko majstra ty łańcuchu.