RSS
wtorek, 15 stycznia 2013

Aby obejrzeć film, kliknijcie w zdjęcie poniżej:

Film został zrealizowany wspólnymi siłami Szum.tv, VisualArt i Emila Gawina. 12 min.

Aby przeczytać tekst, klinijcie w zdjęcie poniżej:

Fot. Andrzej Monczak / AG

Aby dowiedzieć się więcej o Inicjatywie Pracowniczej, kliknijcie baner ponizej:

Projekt „Ceglorz” powstał na skrzyżowaniu dwóch różnych zamierzeń – z jednej strony moja córka Julia zaprosiła mnie do udziału w konkursie na projekt międzypokoleniowy organizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, z drugiej – w Teatrze Ósmego Dnia już od dawna rozmyślaliśmy o tym, aby kolejną edycję naszego cyklu „Miasto” poświęcić fabryce Cegielskiego. Obie ścieżki się zbiegły: zostałyśmy laureatkami konkursu dotowanego przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności, a  rozsmakowanie w teatrze dokumentalnym popchnęło nas w kierunku „Ceglorza”.
Rozpoczęliśmy cykl spotkań z przedstawicielami wielu pokoleń fabryki. Na początku skorzystaliśmy z pomocy związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, której ważną postacią był nieżyjący już Marcel Szary. Pierwsze rozmowy prowadziliśmy z Jarkiem Urbańskim, dzięki któremu nawiązaliśmy kontakt z ludźmi z tego i z innych związków, a także z emerytami.
Odbyliśmy wycieczkę po zakładach Cegielskiego i myślę, że to dobry moment, żeby się zająć tym tematem. Jak wiemy z doniesień prasowych „Cegielski” pewnie w takiej formie za jakiś czas przestanie istnieć, więc warto utrwalić te chwile.
Fabryka Cegielskiego jest w Poznaniu legendą, jest ważna także z powodu wydarzeń 1956 roku, z czym wiąże się moje osobiste wzruszenie, ponieważ mój ojciec był adwokatem i bronił jednego z robotników.
Mam nadzieję, że ten spektakl nie będzie tylko czystym dokumentem, ale również artystyczną refleksją na temat tego miejsce, jego industrialnej estetyki. Tu znajdują się maszyny z pierwszych dziesięcioleci XX wieku. Będziemy starali się przeniknąć materię fabryki i przetworzyć ją w obraz, będziemy szukać formy i miejsca dla tego spektaklu. To nie będzie próba pokazania historii zakładu, ale historia ludzi częściowo ukształtowanych przez to miejsce – tak ważne w życiu społecznym Poznania.
Będziemy więc nadal rozmawiać i szukać bohaterów przedstawienia. Może niektórzy z nich  zechcą być w nim na żywo obecni.

piątek, 11 stycznia 2013

Pomnik Hipolita Cegielskiego przy placu Wiosny Ludów w Poznaniu

czwartek, 10 stycznia 2013

Projekt ma być rodzajem dokumentalnego spektaklu, który opowie historię kilku pokoleń robotników słynnej fabryki poznańskiej im. Hipolita Cegielskiego. Ze wspomnień i opowieści przedstawicieli różnych pokoleń robotniczej społeczności będziemy chcieli odtworzyć atmosferę Poznania, fabryki, pracy i życia jej robotników w różnych momentach powojennej historii. Zapytamy, co to znaczy być robotnikiem dziś, a co znaczyło np. w 1956 roku. Na spektakl złożą się osobiste wypowiedzi, fotografie, filmy i żywy komentarz bohaterów. Pomysł związany jest z naszą pasją do słuchania opowieści tzw. „zwykłych ludzi”, do odtwarzania świata i historii poprzez osobiste świadectwa ich uczestników.

Premiera ma się odbyć w czerwcu 2013 r.